2023.gada 6.decembrī starp SIA “Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca” (RAKUS) un Centrālo finanšu un līgumu aģentūru tika noslēgts līgums par Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna projekta “Klīnisko universitāšu slimnīcu onkoloģijas pacienta datu apmaiņas platformas izveide” īstenošanu.
Projekta mērķis ir izveidot platformu optimāli koordinētai onkoloģijas pacientu datu apmaiņai klīnisko universitāšu slimnīcu (KUS) ietvaros un panākt digitalizētu onkoloģijas pacientu ārstniecības un aprūpes datu apmaiņu starp KUS.
Lai sasniegtu projekta mērķi, projektā tiek izstrādāta onkoloģijas pacientu datu koplietošanas platforma, izstrādāti pielāgojumi vai jauni risinājumi KUS onkoloģijas pacientu informācijas apkopošanai un apmaiņai ar koplietošanas platformu.
Risinājuma izstrādes gaitā tiks radīts starptautiskajiem standartiem atbilstošs onkoloģijas pacientu datu modelis, kurš būs pamats onkoloģijas pacientu datu apstrādei gan katrā KUS, gan arī koplietošanas platformā. Izstrādājamā platforma nodrošinās optimāli koordinētu digitālu onkoloģijas pacientu datu apmaiņu KUS ietvaros atbilstoši izstrādātajam datu modelim.
Projekta ietvaros 2024.gada laikā SIA “Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca” un Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca (PSKUS) veiksmīgi īstenojušas IT risinājuma izstrādi kā prototipu topošajai onkoloģijas pacientu datu apmaiņas platformai.
Šis IT risinājums jau tagad ļauj abu slimnīcu ārstniecības personālam operatīvi piekļūt informācijai par ambulatoro un stacionāro pacientu izrakstiem, kā arī konsīliju dokumentiem pēdējo piecu gadu periodā, kas būtiski uzlabo ārstēšanas procesu pārvaldību un veicina pacientu aprūpes nepārtrauktību. Risinājuma mērķis ir nodrošināt ātru un drošu datu apmaiņu starp klīniskajām universitātes slimnīcām, atvieglojot gan ārstniecības procesu, gan administratīvo slogu, vienlaikus ļaujot ārstiem pieņemt ātrākus un precīzākus lēmumus par pacientu ārstēšanu. Bez šāda risinājuma ārstniecības personālam jāpatērē laiks un resursi, lai iegūtu informāciju, kas jau varētu būt pieejama citās ārstniecības iestādēs, turklāt bieži tiek veikti dublēti izmeklējumi, kas ne tikai rada papildu izmaksas, bet arī kavē citu pacientu piekļuvi izmeklējumiem, paildzinot ārstēšanas procesu.
Abu slimnīcu ārstniecības personāls sniedza nenovērtējamu iesaisti risinājuma lietojamības veicināšanā, savukārt IT komandas savstarpēji sadarbojoties radīja platformas prototipu.
Prototipa izstrādē ir ievēroti augstākie drošības standarti. Piekļuve pacientu datiem ir iespējama tikai autorizētām ārstniecības personām, un visas darbības tiek reģistrētas log failos, nodrošinot pilnu uzraudzību un pārskatāmību. Datu drošība ir būtisks aspekts projekta realizācijā, īpaši nākotnē, kad datu apmaiņai būs arvien nozīmīgāka loma veselības aprūpes attīstībā.
Turpmākajos projekta posmos plānots platformā integrēt arī Bērnu klīnisko universitātes slimnīcu (BKUS) un attīstīt integrācijas ar lokālajām veselības aprūpes iestāžu informācijas sistēmām. BKUS nozīme šajā procesā ir būtiska, jo tieši tur uzkrājas svarīga informācija par bērnu onkoloģijas pacientiem, kuri vēlāk turpina ārstēšanu citās slimnīcās, sasniedzot pilngadību. Sākotnējie soļi prototipa izstrādē tika īstenoti RAKUS un PSKUS ietvaros, izstrādājot un pārbaudot risinājumu, kas projekta turpmākajos posmos tiks pielāgots BKUS specifiskajiem procesiem, nodrošinot vienotu un efektīvu onkoloģijas pacientu datu pārvaldību.
Paralēli pie izmeklējumu un medicīniskās vēstures pieejamības aktīvi strādā arī Nacionālais veselības dienests (NVD), kas paredz informācijas iekļaušanu E-veselības sistēmā, nodrošinot iespēju iegūt aktuālāko informāciju jau 2025. gadā.
Šobrīd projekta ietvaros ir noslēdzies iepirkums platformas tehnisko risinājumu specifikāciju izstrādei un autoruzraudzībai, kas balstīsies uz pilotprojekta izstrādes laikā gūtajām atziņām un praktisko pieredzi. Prototips tika izstrādāts, izmantojot slimnīcu iekšējos resursus, cieši sadarbojoties ar ārstniecības personālu, lai identificētu būtiskākās vajadzības un nodrošinātu efektīvu risinājumu lietojamību ikdienas darbā. Šī pieeja ļāva izveidot pārbaudītu un pielāgotu risinājumu, kas kalpos par pamatu detalizētām un pilnveidotām platformas prasībām turpmākajos projekta posmos. Nākamie nozīmīgie iepirkumi platformas izstrādei un slimnīcu sistēmu pielāgošanai plānoti 2025. gada otrajā ceturksnī.
Projekta darbības tiek īstenotas līdz 2026.gada 31.maijam.
Kopējās plānotās projekta attiecināmās izmaksas ir 4 491 069 euro, tai skaitā Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna finansējums – 3 850 000 euro.
Projekta finansējuma saņēmējs ir Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca (RAKUS), sadarbības partneri - Bērnu klīniskā universitātes slimnīca, Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca, Valsts digitālās attīstības aģentūra un Nacionālais veselības dienests.
Kontaktpersona:
Austrumu slimnīcas Projekta vadītāja Kristīne Putra, e-pasts kristine.putra@aslimnica.lv