Apraksts

DAGR mērķis ir nodrošināt vienotu un ātrdarbīgu datu izplatīšanas risinājumu jeb datu agregatora risinājumu, lai uzlabotu intensīvi izmantoto datu pieprasījumu veiktspēju. Valsts reģistriem un informācijas sistēmām, pieslēdzoties  pie DAGR, tiks nodrošināta vienota, centralizēta, augstai datu pieprasījumu apstrādes veiktspējai optimizēta datu izplatīšanas platforma. Rezultātā katrai iestādei perspektīvā būs iespējams būtiski samazināt savu datu izplatīšanas risinājumu kapacitāti vai pat pilnībā atteikties no savu datu izplatīšanas risinājumu izstrādes un uzturēšanas.

Risinājuma ceļa karte

DAGR ceļa karte

Funkcionalitāte 

Funkcionalitātes apraksts 

Provizoriskais ieviešanas termiņš 

Nosacījumos bāzēta datu izgūšana. 

DAGR jāpapildina ar iespēju datu piekļuves atļaujās iekļaut nosacījumus kam jāizpildās attiecībā uz izsniedzamā ieraksta datu lauku vērtībām, lai ieraksts būtu izsniedzams datu patērētājam. 

Q1 2025

Integrācija ar OOTS (The Once Only Technical System). 

Vienreizes principa tehniskā sistēma nodrošina oficiālu dokumentu vai datu pārrobežas iesniegšanu (pazīstamus kā "apliecinājumus") pēc lietotāju pieprasījuma, iedzīvotājiem vai uzņēmumiem piesakot administratīvu procedūru vai pakalpojumu tiešsaistē tādās jomās, kā: 

  • dzimšana; 
  • pārcelšanās; 
  • uzturēšanās; 
  • studijas; 
  • profesionālā kvalifikācija; 
  • darbs; 
  • pensijas saņemšana citās ES valstīs; 
  • uzņēmējdarbība; 
  • publiskie iepirkumi; 

tos izgūstot no citas ES valsts kompetentās iestādes. Sistēma savieno ES dalībvalstu valsts kompetento iestāžu pakalpojumus un datu reģistrus. Nepieciešams nodrošināt DAGR integrāciju ar OOTS, lai DAGR izvietotie dati varētu tikt padoti uz Eiropu un datu devējiem nebūtu nepieciešamības veikt atsevišķu integrāciju ar OOTS. 

Q2 2025

Plašākas datu meklēšanas iespējas. 

Šobrīd konkrētus datu kopu ierakstus datu ņēmēji var meklēt tikai pēc datu kopas primārā identifikatora (piemēram, personas koda). Nepieciešams izstrādāt papildinājumus, lai datus varētu meklēt arī pēc citiem datu devēja norādītiem parametriem. 

Q2 2025

Paziņojumu un apziņošanas pilnveide. 

Pilnveidot apziņošanu no pašapkalpošanās portāla un izveidot paziņojumu izsūtīšanas iespēju pie lietotāju izveides un pie pieteikuma apstiprināšanas. 

Q2 2025

Datu devēju savienotāju konfigurācijas apskate portālā. 

Šobrīd datu devēju savienotājiem, kas uzstādīti datu devēju infrastruktūrā, konfigurāciju un žurnālfailus (kļūdu logu) var apskatīties tikai lokāli – pieslēdzoties pie mašīnas kur datu devēja savienotājs uzstādīts. Vajadzētu veikt izmaiņas, lai datu devēju savienotāju konfigurācijas un žurnālfailu informācija  lasīšanas režīmā būtu pieejama arī DAGR pašapkalpošanās portālā. Tas ļautu gan DAGR administratoram, gan datu devējiem ērtāk piekļūt šai informācijai un sekot tai līdzi. 

Q3 2025

DAGR kodola pašdiagnostika. 

Lai uzlabotu DAGR pieejamību nepieciešams izstrādāt pašdiagnostikas risinājumu, kas ar noteiktu regularitāti pārbauda, ka visas DAGR sastāvdaļas darbojas bez kļūdām. Gadījumā, ja konstatēta kāda nepilnība, administratoriem tiktu izsūtīts paziņojums. Jau šobrīd visas DAGR kļūdas tiek saglabātas žurnālfailos, taču to pārskatīšana ir manuāls process, kas negarantē ātru reakcijas laiku uz potenciālajām problēmām. 

Q3 2025

Iespēja datu devējiem ielādēt datus caur DAGR pašapkalpošanās portālu manuāli izmantojot datnes. 

Iespēja datu devējiem ielādēt datus caur DAGR pašapkalpošanās portālu manuāli izmantojot datnes. Šī iespēja būtu noderīga gan datu kopām, kurās dati mainās pietiekami reti (piemēram, reizi gadā), gan datu devējiem, kam pārējie datu ielādes varianti ir pārāk sarežģīti.  Nepieciešams, lai datu devēju pārstāvji var pārskatīt savus izplatītos datus arī DAGR pašapkalpošanās portālā. Tas atvieglotu integrāciju ieviešanas un atkļūdošanas darbus.  

Q4 2025

Integrācija ar Latvija.gov.lv koplietošanas risinājumu datu izgūšanai no DAGR.

Nepieciešams nodrošināt integrāciju ar pakalpojumu, kura ietvaros tiek pārvaldīta tiesību piešķiršana un datu nodošana subjektiem, kuriem tiek piešķirtas vai tiesības saņemt datus izmantojot DAGR un šos DAGR lietotājus (datu saņēmējus) pārvalda paši datu devēji. Šajā gadījumā vienošanās ir nevis starp datu devēju un datu saņēmēju, bet starp datu devēju un pakalpojuma pārzini, kurš tālāk pats ar pakalpojuma palīdzību nodrošina datu nodošanas pārvaldību datu saņēmējiem.  

Q1 2026

Datu apzīmogošana. 

DAGR izvietoto datu izgūšana ar mērķi tos nodot trešajām pusēm. Datu apzīmogošana ar DAGR “zīmogu” apliecinātu to aktualitāti un patiesumu uz brīdi, kad tie ir izgūti no DAGR. 

Q1 2026

Lietojamības uzlabojumi atbilstoši iestāžu vajadzībām.

ANM projekta ievaros, slēdzot sadarbības līgumu, var veikt pielāgojumus integrācijai ar DAGR. 

līdz 2026. gada maijam 

Integrācija ar LVRTC, lai nodrošinātu atribūtu nodošanu uz Eiropas digitālās identitātes maku. 

Šobrīd ir uzsākta Eiropas Savienības (ES) digitālās identitātes maka aktivitāte, kura paredz Digitālās identitātes maka izveidi, kas ļautu digitālā formātā uzglabāt personu apliecinošu dokumentu, apliecināt identitāti un veikt maksājumus drošā veidā. ES digitālās identitātes maks būs droša lietotne, kas ļaus iedzīvotājiem visā ES viegli digitālā veidā verificēt savus personu apliecinošos dokumentus, lai piekļūtu publiskajiem un privātajiem pakalpojumiem, nodrošinot pilnu kontroli pār šo datu izplatīšanu. Tas paredz, ka ikviens ES pilsonis vai iedzīvotājs nākotnē varēs izmantot personīgo digitālo maku. Funkcionalitāte nodrošinātu centralizētu valsts datu atribūtu (personas identitātes dati) nodošanu no LVRTC uz ES digitālās identitātes maku. 

Q2 2026

Datu pieprasījumu pārvaldības modulis – pieprasījumu uzskaite un maksājumi (Datu izplatīšana par maksu). 

Iespēja datu devējiem izplatīt datus, par kuriem tiek saņemti maksājumi no datu saņēmējiem. Papildus iespēja nodrošināt pieprasīto datu apjoma uzskaiti, ja pieprasījumu skaits tiek ierobežots atkarībā no samaksas.  

Q1 2027 

Izmantošanas iespējas

Dati ir pieejami REST API formā no DAGR kodola. Datu izgūšanai tiek izmantoti DAGR pašapkalpošanās portālā  definēti datu patērētāja savienojumi, kas ir unikāli identificēti un reprezentē konkrētus datu patērētāja pieslēgumus. 

Pašapkalpošanās portāls ir DAGR lietotāja saskarne, kas ļauj lietotājiem pieteikties par datu patērētājiem vai datu devējiem un pēc atļaujas saņemšanas pārvaldīt savus savienojumus un datu devēju gadījumā arī datu kopas. 

Datu devēji ir Latvijas Republikā reģistrēta institūcija vai privāto tiesību juridiskā persona, kuras pārziņā esošajiem datiem tiek nodrošināta piekļuve, izmantojot Datu izplatīšanas un pārvaldības platformu un datu saņēmējs – Latvijas Republikā reģistrēta institūcija vai privāto tiesību juridiskā persona, kas saņem datus, izmantojot Datu izplatīšanas un pārvaldības platformu.

DAGR nodrošina vairāku institūciju datu aprites funkciju un uzdevumu izpildi. 

Pieslēgšanas kārtība

  • Lai uzsāktu darbu ar DAGR, ir jāaizpilda DAGR veidlapa un jāiesniedz DAGR pārzinim, sūtot uz VRAA oficiālo elektronisko adresi caur Latvija.lv portālu vai pa pastu.  
  • Pēc pieteikuma nosūtīšanas jāaizpilda datu patērētāja pieteikums DAGR pašapkalpošanās portālā
  • Pēc pieteikuma apstiprināšanas pieteikumā norādītājai personai ir jāpieslēdzas DAGR pašapkalpošanās portālam un jāreģistrē datu patērētāja savienotājs. Instrukcija pieejama Integrācijas instrukcijā nodaļā "Datu patērētāja savienotāja reģistrēšana".
  • Jāizmanto DAGR API datu iegūšanai. Vispirms, norādot reģistrētā datu patērētāja savienotāja autentifikācijas informāciju, DAGR API jāpieprasa drošības talons un pēc tam ar saņemto drošības talonu var veikt datu pieprasījumus. Instrukcija pieejama Integrācijas instrukcijā nodaļā "DAGR REST API izmantošana".
  • Lai uzsāktu darbu ar DAGR, ir jāaizpilda DAGR veidlapa un jāiesniedz DAGR pārzinim, sūtot uz VRAA oficiālo elektronisko adresi caur Latvija.lv portālu vai pa pastu.  
  • Pēc pieteikuma nosūtīšanas jāaizpilda datu devēja pieteikums DAGR pašapkalpošanās portālā
  • Pēc pieteikuma apstiprināšanas pieteikumā norādītājai personai ir jāpieslēdzas DAGR pašapkalpošanās portālam.
  • Datu devējs var izvēlēties uzstādīt datu devēja savienotāju savā infrastruktūrā. Ja tā, tad datu devējam jāveic DAGR izstrādātāja sagatavotā datu devēja savienotāja uzstādīšana un konfigurācija savā infrastruktūrā vadoties pēc DAGR izstrādātāja sniegtajām instrukcijām, kas pieejamas Integrācijas instrukcijā nodaļā "Datu devēja integrācijas soļi".

Prezentācijas