Valsts digitālās attīstības aģentūrā šī gada 10. janvārī notika tikšanās ar Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācijas (LIKTA) un Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) pārstāvjiem, kurā tika apspriesti Elektronisko iepirkumu sistēmas (EIS) attīstības jautājumi. Nozaru pārstāvji tika iepazīstināti ar plānotajiem Dinamiskās iepirkumu sistēmas (DIS) papildinājumiem, e-katalogu pilnveidi, kā arī apspriestas centralizēto iepirkumu uzraudzības pilnveidošanas iespējas.
Valsts digitālās attīstības aģentūra informēja, ka e-pasūtījumu apgrozījums Latvijā turpina pieaugt. Piemēram, EIS apgrozījums e-katalogos 2024. gadā ir pārsniedzis 200 milj. EUR. IKT preces saglabā dominējošu lomu EIS apgrozījumā, taču datortehnikas pieprasījums ir samazinājies, kā arī, ņemot vērā pāreju uz digitālu valsts pārvaldi, ir samazinājies biroja papīra un kancelejas preču pieprasījums.
Plānots, ka IKT katalogu atjaunināšana notiks reizi 1,5–2 gados, lai pielāgotos tirgus dinamiskajām izmaiņām. Pretstatā vispārīgajām vienošanām (līgumiem), kas tiek slēgtas uz noteiktu laiku ar noteiktu piegādātāju loku, DIS nosacījumi ļauj pievienoties jauniem piegādātājiem jebkurā brīdī, tomēr kā būtisks tās trūkums jāatzīmē operatīva trešās puses pārsūdzības neesamība.
Veicot EIS e-katalogu darbības uzraudzību, 2024. gadā EIS ietvaros tika reģistrētas 18 oficiālas pārkāpumu lietas.
Tipiskākie pārkāpumi:
- e-katalogā ievietota tehniskajai specifikācijai neatbilstoša prece,
- piegādātājs neapstiprina e-katalogā saņemta pirkuma pieprasījumu,
- piegādātājs EIS nav izveidojis paziņojumu par piegādi, t.i., tiek kavēts piegādes termiņš.
Visbiežāk tika izteikti brīdinājumi, tomēr atkārtotu pārkāpumu gadījumā piemērotas nopietnākas sankcijas, piemēram, piegādātāju darbības apturēšana uz laiku.
Līdz 2026. gadam plānots ieviest vairākus jaunus katalogus, piedāvājot iespēju pasūtītāju organizācijām iegādāties trīsdimensiju drukas izejmateriālus, mobilo sakaru pakalpojumus un mākoņskaitļošanas risinājumus. Šie projekti uzlabos valsts un pašvaldību iestāžu piekļuvi moderniem tehnoloģiskajiem risinājumiem.
Sanāksmes laikā LTRK un LIKTA pārstāvji pozitīvi vērtēja datortehnikas katalogā publiski izvietoto informāciju par visiem datortehnikas modeļiem, kādi ir atbilstoši e-katalogā norādītajai tehniskajai specifikācijai, tādējādi veicinot procesa lielāku caurspīdīgumu un konkurentu savstarpējo informētību.
Pārstāvji norādīja uz zaļā publiskā iepirkuma (ZPI) kritēriju ievērošanu. Proti, tirgū parādās arvien vairāk tehnikas modeļu, kam ir lielāka veiktspēja, bet līdz ar to arī lielāks energoefektivitātes patēriņš, kas ZPI kontekstā tiek vērtēts negatīvi. Līdz ar to pastāv risks, ka pasūtītāji var saņemt vecākas paaudzes tehniku, kam būs labāki energoefektivitātes rādītāji, bet zemāka veiktspēja. Šādi jautājumi jārisina, veicot tiesību aktu grozījumus, lai tajos iekļautās prasības būtu samērīgas un atbilstošas IKT tirgus tendencēm.
LTRK jau iepriekš ir norādījusi, ka EIS ir svarīga Latvijas iepirkumu sistēmas sastāvdaļa. Neskatoties uz dažādiem izaicinājumiem, šī sistēma laika gaitā ir ļāvusi visām iesaistītajām pusēm ietaupīt finanšu un administratīvos resursus. LTRK ieskatā EIS sistēmai un procesam ir daudz vietas inovācijām un attīstībai, padarot iepirkumu procesu vēl caurspīdīgāku, efektīvāku un ērtāku, kā arī sekmējot Latvijas kopējo konkurētspēju.
VDAA atbalsta šādu viedokli un ņems vērā izteiktos priekšlikumus tālākajā attīstībā.
Informāciju sagatavoja:
Valsts digitālās attīstības aģentūra
Tel. 28383421
E-pasts: prese@vdaa.gov.lv